Basında Biz

Yünsel Lazer Makine ve Paslanmaz San.ve Tic.Ltd.Şti. Genel Müdürü Müslüm Yünsel:

Avrupa yakasının en büyük ebatlı lazer kesim tezgahına sahibiz

Üçüncü Bystronic lazer kesim tezgahlarını Haziran ayında işletmeye aldıklarını aktaran Yünsel, “ Bu tezgah İstanbul Avrupa yakasında, 6500 mm’ ye 2.500 mm ebatları ile, en büyük ölçülerde kesim yapabilen Bystronic tezgahıdır ” dedi.

Ülkemiz ikinci ve üçüncü nesil genç kuşakların artık işleri devraldığı yoğun bir dönem yaşıyor, Yünsel Lazer firması da bunlardan biri. İkisi de makine mühendisliği eğitimi almış kardeşler Müslüm ve Mustafa Yünsel tarafından yönetilen şirket, yaptığı makine yatırımları ile dikkat çekiyor. Genel müdür Müslüm Yünsel ile firmalarını ve yeni yatırımlarını konuştuk.

Müslüm Bey öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamızın temelleri 1975 yılında Perşembe pazarında ticaret hayatına başlayan babamız Nihat Yünsel tarafından atılmıştır. Sac toptancılığı ile başlayan ticari faaliyetler, Anadolu yakasında Perdemsac Plaza’ da ve şu anda bulunduğumuz Demirciler sitesinde perakende satış olarak devam etmiştir. Rahmetli babamız sonrasında da toptancılığı bırakarak sadece perakende satış ile faaliyetlerini sürdürmüştür. Zeytinburnu Demirciler sitesinde iki ayrı dükkanda 1.250 metrekare alan üzerinde müşterilerinize hizmet vermekteyiz.

Kardeşim Mustafa Yünsel’ le ikimizde üniversitede makine mühendisliği eğitimi aldık. Ben okuldan sonra lazer kesim yapan iki farklı firmada çalıştım. Hem operatörlük hem de programcılık yaptığım için oldukça önemli bir tecrübe kazanmış oldum. Artık bu işi yapabileceğime inandıktan sonra babamın da desteği ile 2006 yılında ilk lazer tezgahımızı aldık. İki yıl sonra da ikinci tezgahımızı alarak faaliyetlerimizi artırarak devam ettirdik. Bu süreçte kardeşimde okulunu bitirdi ve birlikte çalışmaya başladık. Zaten öncesinde de okul dışındaki zamanlarda birlikte çalışıyorduk, ancak tüm enerjisiyle firmaya katkı vermeye başladıktan sonra ciddi bir ivme kazandık.

“AVRUPA YAKASININ EN BÜYÜĞÜ”

2010 yılının sonlarında üçüncü tezgahımızın satın alma sürecini tamamladık ve 2011 yılı başında devreye alındı. İlk iki tezgahımız gibi üçüncü tezgahımız da Bystronic marka ve İstanbul Avrupa yakasının en büyük ebatlı lazer kesim tezgahı. 6.500 mm x 2.500 mm ebatlarında sac levha kesimi yapabilmekteyiz.

Ürün ve hizmetleriniz ve müşteri gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız çeşitli firmalara ara mamul üretimi ve fason imalat yapmaktadır, sürekli üretimini yaptığımız belirli bir ürünümüz yok. Otomotiv sektöründen reklamcılara, makina imalatçılarından aksesuarcılara kadar çok farklı alanlardan müşterilerimiz var. Ağırlıklı olarak makine imalat ve dekorasyon sektörüne çalışmaktayız. Son aldığımız lazer tezgahımız boru ve profil kesimi de yapabilmektedir. Bunun dışında da sac, paslanmaz, pirinç, alüminyum, galvanizli sac satışımız da bulunuyor.

Makine parkurunuzdan bahseder misiniz? Ne tür işlemler yapabiliyorsunuz?

Biraz önce de bahsettiğim gibi iki boyutlu kesim yapabildiğimiz 3 adet CNC lazer kesim tezgahımız var. 1 – 25 mm arası paslanmaz çelik, siyah sac kesimi yapabilmekteyiz. Bunun dışında alüminyum, pirinç, gümüş, bakır gibi değişik, kesimi zor olan metallerin kesimini gerçekleştiriyoruz. 0,60-10 mm arası büküm yapabildiğimiz 3 metre uzunluğunda bir CNC abkant presimiz var. Son olarak bir adette giyotin makasımız var.

Makine yatırımlarını yaparken nasıl karar verildiğini ve seçim sürecini anlatabilir misiniz?

Sadece satış yaptığımız dönemde, özellikle makina imalatı yapan firmalardan çok çeşitli istekler geliyordu ve piyasada bu anlamda bir boşluk olduğunu görebiliyorduk. Mesela basit bir delik delme işlemi bile gerekli makinanız ve ekipmanınız yoksa oldukça önemli sıkıntılar doğurabiliyordu. Üniversite stajımı yaptığım firmada ilk kez lazer kesim ile tanışma imkanım oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra da yine lazer kesim üzerine 1,5-2 yıl kadar çalışarak tecrübemi artırmış oldum. Müşterilerden gelen taleplerin artması ve piyasa ihtiyaçlarını değerlendirdiğimizde artık bir lazer tezgah sahibi olma zorunluluğu ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte nasıl ve nereden almalıyız, nerede kullanacağız, ne üretimi yapacağız gibi bir çok soru ve sorunla karşılaştık. İlk başta satın alabileceğimiz özellikte marka ve modelleri belirledik. Önce yabancı bir markanın tezgahını almak için başvuruda bulunduk ve çok uzun teslim süreleri verildiği için vazgeçmek durumunda kaldık. Sonrasında bir yerli imalatçı ile anlaştık ancak sonuçlandıramadık. Daha sonra da Bystronic firması ile görüştük, büyük bir tesadüf eseri ellerinde hazır bir tezgah olduğunu ( anlaşma yapılan bir firma krediyi çıkaramadığı için ) söylediler ve böylece ilk lazer tezgahımız Byspeed 5200 KW modeli oldu. Bir ay gibi kısa bir sürede tezgahımız geldi ve hızla üretime başladık. Bunda altyapı ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlamış olmamız da etkili oldu. Birinci tercihimiz olmamasına rağmen lazer tezgahımızı Bystronic’ ten almış olduğumuz için çok memnunuz. Kullanım kolaylığı ve servis anlamında piyasanın en iyi makinası olduğunu düşünüyorum. Fiyat/performans, kesim hassasiyeti, servis imkanları vb. bütün bileşenleri bir arada düşündüğünüz zaman, bence Bystronic diğer bütün tezgahlardan daha ağır basmaktadır. Bu başlıklardan bazılarında diğer markalar daha iyi olsa da toplamda bakacak olursak bence Bystronic bir numaradır.

İlk makinamızı kullanmaya başladıktan sonra çok hızlı bir dönem oldu, gece gündüz hiç durmadan çalıştık ve kapasite yetmez oldu. Haliyle ikinci makina için düşünmeye başladık ve bu defa ilk tercihimiz Bystronic oldu. 2008 yılında devreye alınan ikinci makinamız Bystar model ve 4400 KW gücünde. Bu yatırımı yaptığımız dönem krizin en yoğun yaşandığı yıllara denk gelmişti ve birçok firma bizi uyardı ve eleştirdi. Bu dönemde makina mı alınır, siz delirdiniz mi türünden söylemlerle çok karşılaştık. Ancak iki makine ile çalışmak bizim elimizi tahminlerimizin çok ötesinde güçlendirdi. Biri arızalandığında diğerini kullanmak, zamanında ve kaliteli teslimat yapabilmek, yüklü siparişlere anında cevap verebilmek gibi çok ciddi avantajlarımız oldu. Buda doğrudan iş hacmimiz ve müşteri sayımızdaki artışı beraberinde getirdi.

Devamında daha büyük ebatlı levhaları kesebileceğimiz bir tezgah ihtiyacı ortaya çıktı. 2011 yılı haziran ayında işletmeye alınan Bystar L-65 model bu tezgahımız 6000 KW gücünde ve İstanbul Avrupa yakasında en büyük ölçülerde lazer kesim yapabilen ( 6.500 mm x 2.500 mm ) makinadır. Bu tezgah aynı zamanda boru da kesebilmektedir.

Dördüncü makina için bir hedef ya da öngörünüz var mı?

Yünsel Lazer firması lazer kesim sektöründe faaliyet göstermeyi ve büyümeyi hedeflemektedir. Şu aşamada yakın dönem için bir makine yatırımı yapmayı düşünmüyoruz. Ancak piyasa şartları neyi gerektiriyorsa biz onu yaparız.

Yünsel Lazer’ in gelecek hedeflerinden ve planlarınızdan bahseder misiniz?

Yünsel Lazer şu aşamada yarı mamul ve fason imalat konusunda çalışan bir firma. Ancak yapmak istediğimiz şey tam olarak bu değil. İlk başta katma değer yaratan işçilikleri arttırmayı hedefliyoruz; kaynaklı ve boyalı imalatlar yapmak gibi. Bunun sonrasında da nihai bir ürünü tam anlamıyla üretebilen bir firma olmayı hedefliyoruz.